Mobirise

Koncertní série 4plus 2022 (5. ročník)


Alexander Zemlinsky a Vídeň
Věnováno 80. výročí úmrtí Alexandera Zemlinského


V roce 2018 založilo Zemlinského kvarteto koncertní sérii 4plus – večery komorní hudby, na kterých se kromě Zemlinského kvarteta představují vzácní hosté z Čech i ze zahraničí. Za vznikem série stály dvě silné motivační ideje. První z nich byla touha členů kvarteta uspořádat si svou vlastní sérii koncertů v Praze, díky které by se soubor mohl častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou by si mohl sám dramaturgicky naplánovat a na které by též mohl představit zajímavé hosty, se kterými se setkal během mnoha let celosvětové koncertní činnosti. Druhá z nich došla svého naplnění v loňském roce – Zemlinského kvarteto v ní uvedlo kompletní dílo pro smyčcové kvarteto nejznámějšího českého autora Antonína Dvořáka. Jedná se teprve o čtvrtý soubor v historii, který natočil na CD Dvořákovo kompletní kvartetní dílo, a možná snad i první soubor, který se samostatně pustil do tak velikého a závažného koncertního projektu. Nejvhodnějším rokem se zdál býti rok 2021, kdy jsme si připomněli 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Právě sem tedy soubor směřoval celý vývoj série – od tří koncertů v roce 2018 až k těmto šesti koncertům z Dvořákova komorního díla.

Koncertní série nicméně pokračuje i nadále, Zemlinského kvarteto určitě chce s organizací takovýchto komorních koncertů pokračovat. Motivací pro tvorbu programu série 2022 bylo 80. výročí úmrtí skladatele, jehož jméno nosí soubor ve svém názvu – Alexandera Zemlinského. Tento rakouský skladatel narozený ve Vídni výrazným způsobem ovlivnil pražský kulturní život. Během svého pražského pobytu (1911-1927) působil jako ředitel a dirigent Německého divadla v Praze, díky němu se v hudebním světě zklidnila všeobecně napjatá situace mezi Čechy a Němci, a díky němu se též do Prahy dostala mnohá nově vznikající světová díla (Mahler, Wagner, Schönberg aj.).


Mobirise

V koncertní sérii 4plus 2022 uvede Zemlinského kvarteto především kompletní smyčcové kvartety A. Zemlinského. Těchto pět komorních děl bude obsaženo po jednom v každém z pěti koncertů této série. Program pak bude doplněn tvorbou vídeňských skladatelů, a to z období první i druhé vídeňské školy (Haydn, Mozart, Webern), ale i dalších autorů spjatých s Vídní (Rejcha, Schubert, Brahms). V těchto dílech doplní Zemlinského kvarteto jako vždy zajímaví hosté z Čech i ze zahraničí. Program série tím získá na pestrosti a na divácké atraktivitě, věříme, že posluchače upoutá svou různorodostí a že si rádi najdou cestu do Velkého sálu Městské knihovny v Praze. Vstupné na jeden koncert činí stejně jako v loňském roce 290 Kč (studenti a senioři 150 Kč). Vstupenky na všechny koncerty jsou k dispozici v pokladně Městské knihovny, plné vstupné je také možné zakoupit online na stránkách Městské knihovny www.mlp.cz nebo na internetové platformě GoOut (online bohužel nelze zakoupit seniorské a studentské vstupenky).

Mobirise

Alexander Zemlinsky a Vídeň
Věnováno 80. výročí úmrtí Alexandera Zemlinského

Program 5. ročníku série 4plus 2022


1) Středa 2. 3. 2022
Wolfgang Amadeus Mozart: Smyčcový kvartet C dur K. 465 Disonantní
Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet e moll
Franz Schubert: Smyčcový kvintet C dur op. 163
Host: Lukáš Pospíšil – violoncello

2) Středa 18. 5. 2022
Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet č. 4 op. 25
Alexander Zemlinsky: Maiblumen blühten überall pro soprán a smyčcový sextet
Johannes Brahms: Smyčcový sextet č. 1 B dur op. 18
Hosté: Karel Untermüller – viola, Michal Kaňka – violoncello, Lucie Hájková – soprán

3) Středa 14. 9. 2022
Anton Webern: Šest bagatel op. 9
Anton Rejcha: Flétnový kvintet A dur op. 105
Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet č. 2 op. 15
Host: Kaspar Zehnder (Švýcarsko) – flétna

4) Středa 2. 11. 2022
Joseph Haydn: Smyčcový kvartet C dur op. 76/3 Císařský
Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet č. 3 op. 19
Johannes Brahms: Klarinetový kvintet h moll op. 115
Host: Karin Dornbusch (Švédsko) – klarinet

5) Středa 14. 12. 2022
Ludwig van Beethoven: Smyčcový kvintet C dur op. 29
Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvintet d moll
Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet č. 1 A dur op.4
Host: Radim Sedmidubský – viola

Koncertní série 4plus je realizována za finanční podpory: